logotype

Kolejny defibrylator dla Stalowej Woli!

Rocznie dochodzi w Polsce do ok. 40 tys. przypadków nagłego zatrzymania krążenia: w domu, pracy, na ulicy. Najczęściej zupełnie niespodziewanie. To najczęstsza przyczyna zgonów, schorzenie w którym czas udzielonej pomocy odgrywa niebagatelną rolę. Dzięki defibrylatorom AED, umieszczonym w przestrzeni publicznej, każdy z nas może kogoś uratować, zanim pojawi się karetka. Kolejne, drugie takie urządzenie pojawiło się właśnie w Stalowej Woli, dzięki akcji „Stalowa Wola dla Serca”.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw TwórczychNaszym marzeniem jest objęcie dostępem do publicznej defibrylacji każdej Gminy, każdego sołectwa w Powiecie Stalowowolskim. Gdy mieszkańcy oswoją się z tymi urządzeniami, przekonają, że pierwsza pomoc nie jest taka trudna, liczba zgonów z powodu Nagłego Zatrzymania Krążenia z pewnością się zmniejszy. Zwłaszcza tam, gdzie karetka jedzie najdłużej – mówił na dzisiejszej konferencji Prezes Stowarzyszenia, Marcin Kotuła.

W czerwcu ubiegłego roku z inicjatywy tego Stowarzyszenia odbyła się publiczna zbiórka pieniędzy pn. „Stalowa Wola dla Serca”, której celem był zakup pierwszego defibrylatora AED. Dzięki niej – oraz wsparciu sponsorów, Władz Miasta i Powiatu Stalowowolskiego, przy Hali Targowej pojawił się pierwszy publiczny defibrylator AED.

W maju 2016 roku, przy okazji Dni Miasta, odbyła się kolejna publiczna zbiórka, która przyniosła nieco ponad 1500 zł. Zbiórka odbywała się w specjalnej strefie na Placu Piłsudskiego, na której obecni byli nie tylko ratownicy medyczni, ale m.in. stalowowolskie Stowarzyszenie Diabetyków, które nieodpłatnie badało mieszkańcom poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Było to możliwe dzięki wsparciu Diabetyków przez Gminę Stalowa Wola. 

Dzięki oszczędnościom z poprzedniej zbiórki, wsparciu Miasta, PZU oraz Firmy Rakoczy, udało się uzbierać kwotę wystarczającą do zakupu drugiego takiego urządzenia wraz z cała infrastrukturą (kapsuła z alarmem, moduł GSM, tablica informacyjna) za łączną kwotę ok. 8 tys. zł.

Urządzenie pojawiło się na ścianie Restauracji Słoneczna w pobliżu Parku Miejskiego oraz zbiegu ulic Popiełuszki i Okulickiego. Podobnie jak pierwsze – znajduje się w kapsule, gwarantującej jego bezpieczne przetrzymywanie przez cały rok. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w moduł, który informuje oddelegowanych członków Stowarzyszenia o przypadku jego użycia.

Jaki będzie kolejny krok? - W ciągu roku od rozpoczęcia akcji przeszkoliliśmy blisko 1500 mieszkańców Stalowej Woli. Szukamy możliwości finansowania z zewnątrz programu promującego powszechny dostęp do defibrylacji, nauki pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że z miesiąca na miesiąc nasza akcja nabierze rozpędu – podsumował Dawid Głód ze Stowarzyszenia Grupa Inicjatyw Twórczych.

Serwis internetowy powstał w ramach projektu pn. "Centrum Aktywizacji Organizacji Pozarządowych", finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich
   

 

2020  Grupa Inicjatyw Twórczych w Stalowej Woli   globbers joomla templates